PDA

Zobacz pełną wersję : Uruchamianie nadajnika

Michał.
01-05-2013, 11:39
Ile orientacyjnie czasu trwa uruchamianie BTSa? Tak od powieszenia gratów do pojawienia się zasięgu w telefonach? :) W mojej lokalizacji już prawie miesiąc wiszą zabawki na maszcie, kable od szafy dociągnięte, szafa wyposażona itp.

Domyślam się, że muszą wykonać pewnie jakieś pomiary, potem krótki test, równolegle papierologia typu RDOŚ itd. Czy ktoś wie, ile to może trwać?

Lokalizacja (może ktoś coś będzie wiedział ;) ):

Play » E-GSM900 (WYS4460) UMTS900 (WYS4460)
GPS: 52.686944,21.496667

jahu
01-05-2013, 11:46
Około 2-3 miesiące. Jeśli nie ma jakiś innych komplikacji.

Michał.
01-05-2013, 12:05
O, to trochę dłużej, niż zakładałem. A w tym konkretnym przypadku niewiele krócej od momentu uzyskania pozwolenia radiowego z UKE do postawienia masztu i powieszenia gratów.

Wiesz może co się składa na całą tę drogę od postawienia masztu do puszczenia fal w eter? Ciekaw jestem, bo pracuję w branży telekomunikacyjnej i się tym interesuję, ale mobi to akurat nie moja działka ;)

jahu
01-05-2013, 13:10
Powiem Ci tyle co ja kiedyś usłyszałem. Wszystko zależy od tego gdzie ten nadajnik ma powstać czy ma być to maszt wybudowany od 0 czy może jest to nadajnik na jakimś obiekcie (komin, budynek itp). W przypadku masztu na obiekcie nie jest potrzebne zezwolenie na budowę co znacznie skraca czas postawienia stacji. Zanim stacja powstanie robione są testy które potrzebne są do uzyskania pozwolenia od UKE. Po otrzymaniu pozwolenia od UKE oraz pozwolenia na budowę ( w przypadku masztów wolno stojących ) operator może budować stację. Po wybudowaniu stacji następują testy, operator musi jeszcze uzyskać pozwolenie od UKE na nadawanie. Gdy te wszystkie warunki spełni to wtedy stacja może rozwinąć skrzydła i zacząć nadawanie :) Nie pisałem jak to wygląda czasowo bo nie pamiętam dokładnie. Oczywiście jeśli nie ma protestów cały proces idzie sprawniej.

Qardex
01-05-2013, 18:55
A jeżeli jest nadajnik 2G i przebudowują na 3G to ile to może potrwać?

jahu
01-05-2013, 20:47
Ciężko powiedzieć.

inżynier
02-05-2013, 08:48
Powiem Ci tyle co ja kiedyś usłyszałem. Wszystko zależy od tego gdzie ten nadajnik ma powstać czy ma być to maszt wybudowany od 0 czy może jest to nadajnik na jakimś obiekcie (komin, budynek itp). W przypadku masztu na obiekcie nie jest potrzebne zezwolenie na budowę co znacznie skraca czas postawienia stacji. Zanim stacja powstanie robione są testy które potrzebne są do uzyskania pozwolenia od UKE. Po otrzymaniu pozwolenia od UKE oraz pozwolenia na budowę ( w przypadku masztów wolno stojących ) operator może budować stację. Po wybudowaniu stacji następują testy, operator musi jeszcze uzyskać pozwolenie od UKE na nadawanie. Gdy te wszystkie warunki spełni to wtedy stacja może rozwinąć skrzydła i zacząć nadawanie :) Nie pisałem jak to wygląda czasowo bo nie pamiętam dokładnie. Oczywiście jeśli nie ma protestów cały proces idzie sprawniej.

Pozwolenie radiowe od UKE można uzyskać wcześniej, nie jest ono związane z budową ani uruchomieniem. Natomiast oczywiście nie można nic uruchomić bez pozwolenia. To taki dodatkowy podatek.
Jeśli jest potrzebne pozwolenie na budowę to w Polsce uzyskanie jego trwa średnio ok. 18 miesięcy!!!
Po wybudowaniu i uruchomieniu trzeba zrobić pomiary pola elektromagnetycznego. a pomiary można wykonywać tylko jeśli temperatura jest powyżej 0 stopni i nie pada (tak jest to zawarte w rozporządzeniu odpowiedniego ministra) - swoja drogą gdyby zastosować polskie prawo na północy Kanady czy Norwegii to pewnie wybudowanie sieci komórkowej byłoby niemożliwe.
Jak już są wykonane pomiary, wysyła się je do urzędów (3 różnych) i czeka 30 dni. Więc biorąc pod uwagę logistykę po ok. 45 dniach można nadajnik włączyć, no chyba, że ktoś w zaprotestuje to wtedy .... klapa.
Dodatkowo dla obiektów gdzie jest wymagane pozwolenie na budowę trzeba uzyskać po pomiarach i po tym okresie 30 dni pozwolenie na użytkowanie (tak samo jak w przypadku domku jednorodzinnego, bloku, drogi, autostrady, etc). Urzędnik ma 21 dni na przybycie na lokalizację i stwierdzenie, że jest OK, później ma .... dowolny czas na wydanie papieru. Czasem jest to następnego dnia czasem trwa np. 2 lata.
Co raz słychać w mediach, że jest jakaś droga dawno wybudowana a od roku urzędnicy nie mogą jej odebrać (tu są podobne klimaty, protesty organizacji ekologicznych, sąsiadów, etc).

jahu
02-05-2013, 08:53
@inżynier dzięki za uzupełnienie :)

Michał.
15-05-2013, 18:40
Działa od dziś :) Wreszcie po kilkunastu latach korzystania z komórek mogę się na swoim za*upiu normalnie dogadać przez tel. bez stawiania telefonu na szafkach, parapetach i modlenia się o chociażby "jedną kreskę zasięgu". Dzięki Ci Play :):)

Pilanin
15-05-2013, 19:28
To Ci się dziwię, że przez te lata nie zainwestowałeś w repeater z anteną zewnętrzną

Flash999
15-05-2013, 20:11
Takie urządzenia nie są legalne.

jahu
18-05-2013, 10:20
Dlaczego ?

6rzesiek
18-05-2013, 13:10
Są legalne, jeśli posiadają homologację (legalizację). Jeśli mieszkasz na wsi, gdzie jest mało budynków, zasięgu praktycznie brak (jak to na terenach poza miejskich bardzo często bywa) to możesz używać nawet takich wzmacniaczy, które nie mają legalizacji, ponieważ kto na Ciebie na kabluje? Sąsiad? - Raczej nie (Chyba, że kiedyś pożyczyłeś od niego kilo cukru i nie oddałeś, to zmienia postać rzeczy :D )

Michał.
18-05-2013, 21:46
To Ci się dziwię, że przez te lata nie zainwestowałeś w repeater z anteną zewnętrzną

Mam takie ustrojstwo, z kierunkową anteną, ale raz że pokrywa mi zasięgiem tylko pokój, w którym się znajduje, a dwa, że takie urządzenie na wejściu powinno dostawać w miarę dobry sygnał, żeby na wyjściu również był dobry. A z tym był u mnie problem. To nie są cudowne maszynki, które z sygnału -105 dBm zrobią -70 :) Jak sama nazwa wskazuje, to nie wzmacniacz, tylko "powielacz".

Takie urządzenia nie są legalne.

Takie urządzenie samo w sobie nie jest nielegalne. Nielegalne byłoby wtedy, gdyby na wyjściu zastosować zewnętrzną antenę i faktycznie wywalić ją na zewnątrz. Zresztą, to są tak niewielkie moce, że nie ma tu mowy o jakimkolwiek zakłócaniu.

Flash999
18-05-2013, 22:54
www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=60681&postdays=0&postorder=asc&start=0

ja.michal
19-05-2013, 00:39
Są legalne, jeśli posiadają homologację (legalizację).
Oczywiście, że są legalne jeśli mają homologację. Nielegalne jest ich używanie. W praktyce dla zwykłego użytkownika są nielegalne.

Jeśli mieszkasz na wsi, gdzie jest mało budynków, zasięgu praktycznie brak (jak to na terenach poza miejskich bardzo często bywa) to możesz używać nawet takich wzmacniaczy, które nie mają legalizacji, ponieważ kto na Ciebie na kabluje? Sąsiad? - Raczej nie (Chyba, że kiedyś pożyczyłeś od niego kilo cukru i nie oddałeś, to zmienia postać rzeczy :D )
Wiesz co, chore rozumowanie. To tak jakby napisać, że skoro nie ma policji, ani fotoradaru w okolicy to można sobie jeździć samochodem 200 km/h.
Wierz mi, UKE jeździ z kontrolami.

6rzesiek
24-05-2013, 21:09
No niby tak, ale przejeżdżałem kiedyś przez jakąś wieś bo tak mi Google maps wytyczył trasę. Żaden operator nie miał zasięgu, google przestało pracować. Były tylko 2 domy od oddalonej o chyba jakieś 7KM cywilizacji. Więc tam wątpię, żeby UKE jeździło... ;)

inżynier
27-05-2013, 07:36
UKE jeździ na kontrole głównie na "wezwanie". A wzywają głównie operatorzy, bo prywatne nadajniki interferują z ich stacjami bazowymi. Nielegalność nie jest związana z urządzeniem (homologowane czy nie), a z wykorzystywaniem częstotliwości. Operatorzy mają poprzez przetargi wykupioną bardzo drogą licencję na używanie częstotliwości, poza tym płacą podatek od tego co roku. Za to UKE winno im zagwarantować wyłączność, stad używanie częstotliwości z pasm licencjonowanych poza licencjobiorcami jest zabronione i jest łamaniem prawa.

m@rtin
27-05-2013, 12:56
Albo mi się wydaje, ale chyba nie - na mapie BTS widzę nowe pozwolenia. Mam pytanie jak sprawdzić czy maszty działają??:)

jahu
27-05-2013, 12:57
Jedynie na miejscu można to zrobić. Chyba, że ktoś już dodał ten nadajnik do bazy wtedy tak można to sprawdzić.

m@rtin
27-05-2013, 13:00
Aha ok jak będę w pobliżu to sprawdzę:) Dzieki:)

Wydaje mi się że sa nowe pozwolenia i to zwykłe widzę GSM:D

jahu
27-05-2013, 13:22
Zawsze 10 tego każdego miesiąca się pojawiają nowe pozwolenia.

Yey
31-05-2013, 20:17
Takie urządzenie samo w sobie nie jest nielegalne. Nielegalne byłoby wtedy, gdyby na wyjściu zastosować zewnętrzną antenę i faktycznie wywalić ją na zewnątrz. Zresztą, to są tak niewielkie moce, że nie ma tu mowy o jakimkolwiek zakłócaniu.

Nie jest to niestety prawda.
Repeater działa "w obie strony" zatem każda antena jest anteną nadawczą, również ta skirowana na zewnątrz budynku, w kierunku BTSa. Repeatery zwykle sprawiają operatorom problemy właśnie ze względu na nadawanie poprzez tę antenę w paśmie w którym nadają również inne telefony. Kiepski repeater bowiem wzmacnia wszystko jakleci bez jakiejkolwiek kontroli mocy, wzmacniając tak samo sygnały telefonów operatorów mających stacje daleko, jak i operatora który ma stacje blisko - w takim przypadku zagłusza innych klientów znacznie mocniejszym sygnałem. Często również źle zainstalowany wzmacniacz "wzbudza się".

Wprawdzie UKE na razie podchodzi do tych urządzeń w miarę liberalnie faktycznie wyszukując urządzenia głównie gdy problem zgłosi operator.
Również patrząc na wytyczne na stronie UKE: http://www.uke.gov.pl/zasady-korzystania-z-czestotliwosci-ogolnodostepnych-12033 można by zakładać (patrząc na pkt.6,7,8) że legalne jest nadawanie w pasmach GSM i UMTS z mocą nie przekraczającą 20dBm e.r.p.
Faktem jednak jest, że rozporządzenie w pełnym brzmieniu określa już dokładnie że chodzi wyłącznie o urządzenia operatorów połaczone w technologii IP (chodzi tu o femtocele):
http://www.uke.gov.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-29-lutego-2008-r-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie-urzadzen-radiowych-nadawczych-lub-nadawczo-odbiorczych-ktore-moga-byc-uzywane-bez-pozwolenia-radiowego-3270

Natomiast o repeaterach jest mowa w par. 1 ust 1. w tym rozporządzeniu:
http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,nr,188/poz,1122,rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-zmieniajace-rozporzadzenie-w-sprawie.html , tu również określono, że repeatery mogą być używane przez przedsiębiorcę posiadającego ogólnopolską rezerwację częstotliwości.

Zatem instalując taki wzmacniacz zawsze narażamy się na ryzyko, może się uda, a może któregoś dnia zapukają do naszych drzwi panowie z Urzędu...

DawidMisiak
02-11-2013, 10:31
A czy wiecie może, czy i na jakich warunkach Play udostępnia/wypożycza femtocell'e lub repeater'y?

Mamy nieduży hotel, ale z dużym problemem z zasięgiem (w każdej sieci), dlatego szukamy sposobu na wzmocnienie sygnału dla nas i gości.

jahu
02-11-2013, 12:39
Twoje pytanie zostało przeniesione do pomocy play.

<