PDA

Zobacz pełną wersję : Partnerzy roamingowi - dlaczego udostepniają swą infrastrukturę ?

hsurim
28-11-2012, 22:29
Od jakiegoś czasu chodzi mi ta myśl po głowie ...
Na dobra sprawę, to przecież dla nich, jest to 'samobójczy strzał w stopę'.
Odpływ klientów z tzw. "wielkiej trójki" jest tak duży, że wkrótce mogą zostać nazywani ... "małą trójką".
Patrząc w drugą stronę, to gdyby zrezygnowali oni z kontynuowania umów roamingu wewnętrznego, to Play leży i kwiczy - i taki stan rzeczy (scenariusz), byłby dla nich przecież najkorzystniejszy.

Czy jest coś, o czym ja nie mam pojęcia ? Zapraszam do wymiany myśli.

p.s.: ostatnio uruchamiałem procedurę przenoszenia jednego numeru z orangutana i efektem tego była ich 'specjalna' oferta (dla mnie) kontynuowania umowy na niezłych warunkach. Za ok. 15 zł brutto, zaproponowali mi nielimitowane rozmowy do orangutana i na stacjonarne + 150 min do pozostałych + 300 MB transmisji.
Nie ma u nich takich ofert a więc ... dostają już sra.czki aby tylko utrzymać klienta.

jahu
28-11-2012, 22:41
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o całkiem niezłą kasę za roaming. Wiadomo, że raczej klient roamingowy nie będzie miał w 100% takiej samej jakości i priorytetów jak klient macierzysty.

hsurim
29-11-2012, 10:21
Nie chodzi mi o 'kasę' a o dalsze perspektywy na przyszłość, dla obydwu stron - Play i 'partnerów roamingowych'.
Przecież jak na razie, to oni tracą klientów a Play (jego klienci) może zostać 'na lodzie'.

Paweł Pro
29-11-2012, 10:36
Infrastruktura, a taryfy czy też konkurowanie międzysobą to dwie osobne kwestie i dwie osobne formy przychodów. Musi się to opłacać inaczej nie było by takich możliwości przeciez.

hsurim
29-11-2012, 13:06
Jak tak dalej będzie szło, główny przychód będą czerpać z udostępniania nadajników.
Długo na tym 'pojadą' ?

pakierhakierxd
29-11-2012, 18:35
Czym więcej klientów korzysta z ich sieci to pewnie więcej kasy :P

hsurim
29-11-2012, 18:43
Proponuję 'spojrzenie' na jeden krok naprzód (??)

jahu
29-11-2012, 18:46
Są ludzie którzy są tak przyzwyczajeni do swoich operatorów, że nie zmienią ich za nic w świecie.

hsurim
29-11-2012, 18:48
Nachodzi mnie taka myśl, czy czasem Play nie szykuje się na sprzedaż (??)

jahu
29-11-2012, 18:49
Tego się nie dowiemy chyba, że już po :(

JanuszW
29-11-2012, 18:56
O tym się mówi prawie od początku, dobre 5 lat, a skoro w necie tak "wiele" negatywnych opinii o Play, to i kupca nie ma. :p;);)

hsurim
30-11-2012, 11:21
Wiesz ... ilu abonentów miał Play te 5 lat temu a ile obecnie (?)
A o tym ilu będzie, raczej łatwo się domyślać, że - przy tak kasujących "partnerów roamingowych" ofertach - może być tylko więcej.
A skoro więcej, to 'partnerzy' mogą nie przedłużać umów roamingowych, no i ... (??)

I właśnie to ... "??" zastanawia mnie.

mkkot
30-11-2012, 13:41
Z tego co wiem udostępnienie roamingu może wymusić UKE.

hsurim
30-11-2012, 18:33
Hm ... a skąd taka informacja ?

Edmund
03-12-2012, 23:40
UKE wymusiło na Polkomtelu udostępnienie roamingu Playowi jak startował w 2007 roku.

JanuszW
03-12-2012, 23:48
Może i wymusiło, jednak dla Polkomtela (i dla innych) złoty interes, prawie żadnych kosztów a same zyski.

wamud
04-12-2012, 07:51
Może i wymusiło, jednak dla Polkomtela (i dla innych) złoty interes, prawie żadnych kosztów a same zyski.

a ile taki Play może płacić partnerom za każdą minutę czy MB w roamingu? Kiedyś w salonie gość mi mówił, że najmniej korzystna dla Play jest transmisja danych w roamingu ale ile w tym prawdy to tylko P4 pewnie wie:)

jahu
04-12-2012, 08:05
@wamud wiadomo bo w roamingu muszą płacić dodatkowo partnerowi roamingowemu.

hsurim
04-12-2012, 15:10
Ta sytuację można przyrównać do jakiejś innej, hipotetycznej.
Załóżmy, że firma taksówkowa 1 dysponuje nadmiarem pojazdów i użycza (odpłatnie oczywiście) tę cześć swego taboru, innemu innemu, wchodzącemu na rynek przewoźnikowi.
Jednak z czasem dzieje się tak, że ten nowy przewoźnik nr. 2 - dzięki niższym cenom - zaczyna przejmować klientów przewoźnika nr. 1.

I teraz ciekaw jestem, KTO może zmusić przewoźnika 1 (np. operatora sieci Plus) do dalszego udostępniania swej infrastruktury numerowi 2, skoro jego zyski raptownie spadają i grozi mu (nawet) wypadnięcie z rynku liczących się przewoźników (operatorów) (??)
A co się stanie, gdy numer 2, straci możliwość korzystania z pojazdów (BTS-ów) przewoźnika (operatora) 1 a ma wiele umów z klientami (??)
Czyżby 1, zadowolił się samymi dochodami z "wypożyczania pojazdów" ??

jahu
04-12-2012, 15:11
@hsurim zadajesz bardzo ciężkie pytania :)

m@rtin
07-12-2012, 18:30
Czy można cały czas przez 24h/7dni non-stop korzystać z roamingu krajowego Orange (ustawionego ręcznie)???

jahu
07-12-2012, 18:52
Teoretycznie tak ;)

m@rtin
07-12-2012, 19:02
A czemu teoretycznie?? Bo się tak zastanawiam nad tym bo korzystam cały czas.:)

jahu
07-12-2012, 19:55
Czasami występują problemy.

m@rtin
07-12-2012, 20:00
To znaczy chodzi Ci o techniczne problemy tak?? Bo techniczne występują - potwierdzam, ale poza tym sieć Orange wlicza się w Play...

jahu
07-12-2012, 20:17
Tak o techniczne ;)

Qper
07-12-2012, 21:44
Temat jest prosty - nawet jak inni operatorzy tracą klientów na rzecz Play to, w jakiejś części ci klienci wracaja jako roaming krajowy.
Dzieki temu mozna powiedziec, że pieniażki nadal są :).

Generalnie to bardzo dobry biznes dla partnerow o czym moze swiadczyc fakt, że zarabiają na tym grube miliony.
Samo Orange od poczatku zabiegalo zeby umozliwic logowanie sie do ich sieci a nie tylko do Plusa.

Dodatkowo najwiekszym minusem playa jest brak zwyklego GSM i wlasnie do tego w duzej mierze potrzebni sa partnerzy roamingowi.

Play stawia na 3G i smartfony. Wraz ze zwiekszeniem sie sprzedawanych smartfonow wiecej telefonow loguje sie do 3G Playa - lepsze pokrycie. To tez ogranicza logowania sie do partnerow roamingowych.

jahu
08-12-2012, 01:53
@Qper mamy w Play E-GSM900.

pakierhakierxd
08-12-2012, 09:40
Chodzi może o to ze ta ich sieć na 2g jest słabsza bo ma mało kanałów itp.

m@rtin
08-12-2012, 10:34
Qper zgadzam się. Mam cały czas zanik zasięgu 2G a jak zmienię telefon, który ma 3G to zasięg z Play mam pełny.
JAHU jest E-GSM900, ale nie Play nie inwestuje w niego (widać po zasięgu).

Samsung C3530 działa tylko w zwykłym gsm i zasięg słaby i zanika.
Nokia C5-00 działa dodatkowo dla UMTS i zasięg pełny:)

skarżyski
08-12-2012, 14:15
Z gsm 900 playa jest jak z telefonami na życzenie w tejże sieci. Niby są a jakby ich nie było. Ciężko chyba szukać osób które dużo rozmawiają, a mają ustawione na sztywno właśnie to pasmo.

Galaxy
10-12-2012, 00:36
Z gsm 900 playa jest jak z telefonami na życzenie w tejże sieci. Niby są a jakby ich nie było. Ciężko chyba szukać osób które dużo rozmawiają, a mają ustawione na sztywno właśnie to pasmo.

Dużo osób ustawia sztywno gsm by oszczędzić baterię w telefonie, która przy 3G znika w o wiele szybszym tempie. Kiedyś EGSM Playa to była katastrofa, byłem jako pierwszy testerem sieci GSM jak testowali w Lublinie, jako pierwszy dalem cynk całemu internetowi o testach, więc znam na wylot wzloty i upadki tej infrastruktury. Początki były dobre jakość połączeń była zadowalająca, internet chodzil jak marzenie, oczywiście jak na telefon, później jak użytkowników zaczęli przestawiać na swoją infrastrukturę zaczęły się cyrki, najgorsza była jakość połączeń, bo internet od zawsze chodzi na EGSM wzorowo, ludzie narzekali, Play się starał. Od 1,5 roku nie mogę narzekać, operatorów roamingowych traktuje jako zło konieczne, bo infra Playa działa bardzo dobrze, jakość połączeń taka jak w Plusie czy Tmobile, bo Orange to nie ma co porównywać tam zawsze jakość połączeń pozostawiała wiele do zyczenia, może Networks to zmieni, pamiętam ten szok jakościowy kiedy przeszedłem z Heyah do Orange, bo Heyah w 2006 roku miał gorsza ofertę od Orange, te trwane słowa były najgorsze, trzeba było rozmówcę prosić żeby powtórzył. dobrze, że Play się niedługo później pojawił ;)

Duals
10-12-2012, 06:47
Play się pojawił i cały rynek wstrząsnął, bo gdyby nie Play, to do dziś minuta połączenia była by 1zł + a sms'a z 80gr...

m@rtin
10-12-2012, 11:06
Duals - i tu się każdy zgodzi:) Jak by nie Play to dalej stało wszystko w miejscu. Dlatego dalej będę namawiał wszystkich na Play:) (za pazerność W3).

arek.85
10-12-2012, 11:36
ja jestem w play pod głównie jednym względem zasięg 3 sieci komórkowych moge testować 3 nadajniki netmonitorem bez dual sima noi jeszcze roczna ważność konta mnie przyciąga :)

m@rtin
10-12-2012, 11:50
Mnie No-Limit :) Stan Darmowy :) Rewolucyjne usługi... Wiem, że wszystkie sieci mają teraz no-limit, ale Play wiedział czym zaskoczyć jako PIERWSZY:)

Qper
12-12-2012, 21:55

Wiem Jahu ale na tym po pierwsze rwie rozmowy, a po drugie net działa a w zasadzie nie działa ;).
2G innych ze względu na to ze to w dużej mierze ich podstawowa struktura jest dobrze rozwinięte.
Dla zwykłych starych telefonów jest to najważniejsze. Trudno jest komuś wytłumaczyć ze rozmowy mu ukrywa bo nie ma 3G...

m@rtin
10-01-2013, 12:57
Musiałem wysłać informacje sms-em o stanie licznika - a tu co?? ODŚWIEŻANIE KARTY SIM:mad: (roaming Orange):mad: I chyba z 4 minuty nie mogłem nic zrobić. :mad: Szkoda słów.

m@rtin
12-01-2013, 11:37
Wywala kogoś z Roamingu Orange?? Mnie wywaliło wczoraj nawet nie widziałem, tylko biorę tel chce dzwonic a tu info "wybierz sieć".

jahu
12-01-2013, 11:57
Czasami nocami się tak zdarza.

m@rtin
12-01-2013, 12:43
a mi za dnia:)

jahu
12-01-2013, 12:51
Raz też tak miałem 2h telefon pokazuje zasięg a zadzwonić nie można. Po resecie telefonu już do Orange zalogować się nie dało.

hsurim
12-01-2013, 13:31
Panowie (bez urazy) ....
Zawsze można wtrącić coś o problemie roamingu, ale nie to jest zasadniczym tematem tego wątku. :confused:

m@rtin
12-01-2013, 17:53
A co masz w temacie...

Słuchawa
18-01-2013, 01:26
Nie wiem czy czasem przy przetargach na częstotliwości nie ma klauzuli, że operatorzy muszą komercyjnie wypożyczać roaming. Wszak częstotliwości to dobro niezwykle cenne. Gdyby tylko duże podmioty mogły z nich korzystać, przypominałoby to bardziej kartel niż wolną konkurencję. I tu by pewnie mógł wejść bardziej UOKiK a nie UKE. Podobnie przecież działały podmioty w telefonii stacjonarnej, operatorzy komórkowi też opierali część własnych usług o infrastrukturę TP.Najlepszym przykładem jest choćby PKP. Tory są własnością jednej spółki, ale ma ona obowiązek je udostępniać innym operatorom. To jest bardzo zdrowy układ. No i poza tym nie opłaca się już dziś budować od podstaw 100 % nowej sieci 2g. Wszystko idzie w stronę oszczędności, konsolidacji i współpracy podmiotów gospodarczych. Mam nadzieje, że odpowiedź satysfakcjonuje. :)

hsurim
18-01-2013, 14:13
Nie wiem czy czasem (...)
Mam nadzieje, że odpowiedź satysfakcjonuje. :)
No właśnie ja też nie wiem ... :rolleyes:

<